مسائل اخلاقی رسانه‌های اجتماعی: نقش یک کتابدار

نوع مقاله : ترجمه مقاله

نویسنده

مسئول کتابخانه اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق (مشهد)

چکیده

رسانه‌ی اجتماعی شامل روابط اجتماعی بین افرادی است که نوعی رابطه یا وابستگی دارند. شامل: وبلاگ‌ها (وب نوشت‌ها)، ویکی‌ها، مای‌اسپیس (فضای من)، فیس بوک (رخ نامه)، علائم اجتماعی، پادکست، مش- یوتیوب، یوتیوب، آر. اس. اس. ، فلیکر، ابر برچسب ، فرهنگ عامه ، توییتر و سایر موارد می‌شود.

رسانه‌ی اجتماعی ممکن است در طبقه‌بندی اجتماعی- فنی شامل فن‌آوری‌هایی که چنین فعالیت‌هایی را پشتیبانی می‌کنند، مفهوم یابد. نگرانی‌های اخلاقی رسانه‌های اجتماعی شامل هویت، حریم خصوصی، نظارت، دوست‌یابی‌ها و مجوزهای افزودن یک فرد به فهرست مجموعه افراد در ارتباط و بهرهبرداری استثمارگونه از حساب کاربری است. در حال حاضر، مسائل اخلاقی مرتبط با فضاهای رسانه‌ی اجتماعی به خوبی بررسی نشده‌اند. انتقادی‌ترین موضوع در مطالعه ما، بحث ارزش‌های اخلاقی است که توسط فن‌آوری‌هایی ضمانت می‌شوند که خودشان از این لحاظ زیر سوال هستند.

اخلاق رسانه‌های اجتماعی توسط نظریه‌های معمول و هنجاری که هدف آن‌ها ایجاد مجموعه ای از بهترین اقدامات حاکم بر رفتار انسان است، آگاهی داده می‌شود. نظریه‌های مربوط به هنجارهای اخلاقی را به عنوان یک نگرانی انسانی قلمداد می‌کنند. بر اساس اطلاعات رسانه‌ی اجتماعی، افراد می‌توانند اهداف مورد استفاده در فناوری را کنترل کنند و بنابراین می‌توانند سیستم‌هایی را طراحی و اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای جلوگیری از احتمال رفتارهای غیراخلاقی و عواقب مترتب برکاربران به کار گیرند.

کلیدواژه‌ها

موضوعات